Dyskopatia
Ponad 40% ludzi w Polsce cierpi na różnego rodzaju bóle kręgosłupa. Sprzyja temu obecny tryb życia: brak czasu na ruch, na sport. Długie godziny spędzane w samochodzie, przy biurku albo przy komputerze doprowadziły do tego, że schorzenia kręgosłupa stały się jedną z poważniejszych chorób cywilizacyjnych. Niepokojącym zjawiskiem jest fakt, iż coraz więcej ludzi młodych cierpi na bóle kręgosłupa. Granica wieku coraz obniża się i obejmuje ludzi już w 17-18 roku życia.
Zaawansowana dyskopatia:

Jedną z najczęstszych przyczyn bólów kręgosłupa jest schorzenie krążka międzykręgowego, czyli dyskopatia. Krążek międzykręgowy jest naturalną podkładką oddzielającą dwa sąsiednie trzony kręgowe. Narażony jest on na duże siły, które w pewnych okolicznościach mogą doprowadzić do jego uszkodzenia. Zjawisko to najczęściej występuje w odcinku lędźwiowym kręgosłupa.

Dyskopatia jest schorzeniem bardzo dokuczliwym i trudnym w leczeniu. Najczęstszą formą leczenia jest kompleksowe postępowanie zachowawcze (leki, fizykoterapia, masaże, ćwiczenia, oszczędny tryb życia, itp.) W przypadkach, w których nie przynosi ono poprawy należy rozważyć leczenie operacyjne. Pacjent musi pogodzić się z faktem ingerencji operacyjnej, z tygodniowym pobytem w szpitalu i długim okresem rekonwalescencji.

Dodatkową trudnością jest pokonanie naturalnego lęku, strachu przed taką operacją. Niejednokrotnie jest to częsty powód odkładania tej decyzji na później.
Obecnie istnieje możliwość przeprowadzenia zabiegu techniką małoinwazyjną z użyciem endoskopu (tzw. przezskórna endoskopowa discektomia). Zabieg ten jest wolny od uprzednio wymienionych niedogodności i pozwala choremu wyjść ze szpitala już na drugi dzień. Stwarza realną możliwość szybkiego powrotu do aktywnego trybu życia. Metoda przezskórnego endoskopowego usunięcia dysku, znana i szeroko stosowana w Europie Zachodniej, USA i w Japonii, dotarła w końcu do Polski.

Dzięki endoskopowej metodzie leczenia dyskopatii możliwy jest powrót do aktywnego trybu życia. Osoby, które podczas choroby cierpiały i miały kłopoty z poruszaniem się, po zabiegu w pełni wracają do zdrowia i ponownie mogą biegać, pływać, tańczyć czy też jeździć na nartach.

W chwili obecnej technika endoskopowa jest najlepszą alternatywą dla normalnego operacyjnego sposobu leczenia. Zarezerwowana jest ona dla ludzi młodych z chorobą dyskową.